Ikona zámek Členská sekce Napište mi Ikona e-mail

Jak financovat koupi automobilu či bydlení?

Jak financovat koupi automobilu či bydlení?

Představte si, že stojíte před rozhodnutím, kdy si chcete pořídit nové auto nebo bydlení. Dvě nejčastější situace, se kterými se většina z nás již několikrát setkala. Jednou z klíčových otázek při těchto situacích je to, jak se danou situaci rozhodneme financovat.

Představte si, že stojíte před rozhodnutím, kdy si chcete pořídit nové auto nebo bydlení. Dvě nejčastější situace, se kterými se většina z nás již několikrát setkala. Jednou z klíčových otázek při těchto situacích je to, jak se danou situaci rozhodneme financovat. Je výhodnější kupovat za hotové nebo využít úvěr, leasing nebo případně hypotéku? V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody všech možností, aby Vám pomohl při rozhodování.

Pojďme začít tím jednodušším - koupí automobilu. Zde jsou varianty následující:

Koupě za hotové, využití spotřebitelského úvěru nebo operativní leasing.

1) Hotově

Výhody:

     Žádné úroky a poplatky za financování:

     Žádné omezení vlastnictví:

     Snížené náklady na dlouhodobé období:

Nevýhody:

Vysoké počáteční náklady:

Omezená likvidita:

Ztráta hodnoty:

Chybějící výhody financování:

Možnost investovat jinde:

2) Financování úvěrem

Výhody:

Okamžitá dostupnost:

Rozložení nákladů:

Možnost nového auta:

Stabilizace hotovostní rezervy:

Zlepšení úvěrové historie:

Nevýhody:

Celkové náklady:

Úrokové sazby:

Omezení kilometrů:

Závazek na delší dobu:

Hodnota auta:

Omezení vlastnictví:

3) Operativní leasing

Výhody operativního leasingu:

Nízké počáteční náklady:

Omezené riziko hodnoty vozidla:

Administrativní jednoduchost:

Moderní vozidla:

Daňové výhody:

Nevýhody operativního leasingu:

Celkové náklady:

Omezené vlastnické právo:

Omezení kilometrů:

Povinnosti při vrácení vozidla:

Závislost na leasingové společnosti:

 

To bychom měli situace, se kterými se můžeme setkat, když se rozhodneme pro pořízení vozidla. Teď přejdeme k té o něco složitější situaci a tou je pořízení vlastního bydlení. Tuto situaci přeci jen neřešíme zase tak často, jako koupi automobilu. Koupi nemovitosti většina z nás řeší pouze párkrát za životě. Právě proto je třeba daleko pečlivěji zvážit, jak danou nemovitost financovat. Níže jsou uvedené faktory, které je potřeba  při rozhodování zvážit.

1) Koupě za hotové:

2) Koupě formou hypotéky:

Co zvážit při rozhodování:

Pokud stojíte aktuálně před některou z těchto situací, určitě doporučuji domluvit si schůzku s finančním poradcem, který se s Vámi pobaví o všech možnostech a pomůže s výběrem správné varianty.


Další články

zobrazit všechny články
Dětské účty a spoření: Jak vychovávat finančně gramotné děti?
25
Zář

Dětské účty a spoření: Jak vychovávat finančně gramotné děti?

V dnešní době je klíčové naučit děti správnému zacházení s penězi již od útlého věku. Zlepšení finanční gramotnosti u dětí je investicí do jejich budoucnosti. S dostatečným porozuměním a podporou mohou děti vybudovat silný finanční základ, který jim pomůže dosáhnout finanční nezávislosti a úspěchu v dospělosti.

Smrt a finance
11
Zář

Smrt a finance

Naši nejbližší, a koneckonců i my sami, tu jednoho dne nebudeme, ale to, co po nás zůstane, bude čekat na ty, kteří nás přežijí. Je to smutná kapitola finančního portfolia, ale stejně jako u jiných aspektů života je potřeba se s ní smířit a připravit se na ni.

Numismatika a sběratelství jako investice
28
Srp

Numismatika a sběratelství jako investice

Sběratelství jako investice? A je vůbec možné, aby se ze sběratelství stala dobrá investice? Každý z nás v životě pravděpodobně již něco sbíral – obzvlášť na našem území jsou v dětství a dospívání sbírky známek, mincí či hokejových kartiček poměrně časté. Sběratelství je hezký koníček. Propojuje zájem o určitou oblast s budováním vlastní osobní sbírky a jejím rozvíjením v čase. Některé oblasti sběratelství v sobě navíc nesou i investiční potenciál, a právě o jedné z těchto oblastí – numismatice, je tento článek.

Napište mi